Dostavba budovy SND bude stáť miliardy a jeho ročná prevádzka viac ako
sto miliónov

Divadelná šaráda na náš účet?

   Už 15 rokov sa snaží táto republika dostavať budovu nového Národného divadla v Bratislave. Doposiaľ sa do jeho stavby investovala približne jedna miliarda korún. Minister kultúry Kňažko tvrdí, že na celkovú dostavbu bude treba ešte asi 1,7 miliardy korún. Argumentuje pritom tým, že keď sme už investovali toľko peňazí, bola by škoda nedostavať ho. Ďalším argumentom je fakt, že sme si ešte nepostavili vlastné Národné divadlo, pretože súčasné stojí na Hviezdoslavovom námestí už od konca devätnásteho storočia, teda ešte z čias monarchie.

   Je však otázne, či za súčasnej situácie má tento štát chuť, ale predovšetkým peniaze na jeho dostavbu. Podľa ministra kultúry Milana Kňažka čím skôr sa so stavbou začne, tým menšie budú náklady. „Za tých 15 rokov sa geometrickým spôsobom zoštvornásobili náklady. Sme povinní ho dostavať, aby sme nepripravili pre niekoho iného balík 5 až 6 miliárd. Zrúcať ani predať sa nedá. To sú jednoducho nezmysly,” tvrdí Kňažko a dodáva, že Národné divadlo treba jednoznačne v priebehu troch rokov dostavať. Ako nám povedal, pri jeho dostavbe sa ráta aj s mimorozpočtovými zdrojmi. Napríklad z lotérie či zo súkromných zdrojov podnikateľov. Podobný pokus tu už bol pred niekoľkými rokmi. Lotéria skončila so stratou. Minister kultúry by chcel teraz pripraviť projekt spolu s odborníkmi, tak aby bola zisková. Ďalším zdrojom by mohla byť už existujúca nadácia na dostavbu. Ani tá nie je príliš výnosná a naše zistenia hovoria, že na ňu neprispel z hercov takmer nikto. „Nitrianske divadlo odohralo predstavenie zadarmo. Veľmi im za to ďakujem,” vysvetlil nám Kňažko. Tieto peniaze boli venované na dostavbu divadla. Mimochodom, ide o to isté divadlo v Nitre, ktoré je dotované štátom a peniaze z predstavenia opäť prišli od daňových poplatníkov.


 

 Večierky pre mocipánov

   Od čias fungovania doterajšieho Národného divadla sa v tejto inštitúcii uskutočnili večierky pri príležitosti narodenia Adolfa Hitlera, Jozefa Tisa, menín Klementa Gottwalda. Stalo sa tiež obľúbeným miestom pre slávnostné večierky televízie Markíza. A čo na to hovorí minister kultúry? „To sú absurdné veci. Sprievodným znakom režimov, ktoré sa prehrnuli našou krajinou, boli takéto podujatia. No každá civilizovaná krajina má národné divadlo plne subvencované štátom,” domnieva sa Kňažko. Riaditeľ a režisér súkromného divadla Stoka si myslí opak. „Argument nepostavenia vlastného divadla neobstojí. My sme prinajmenšom postavili divadlo z neštátnych prostriedkov. Česi sa na Národné divadlo poskladali. Na Slovensku sa však stavia divadlo spôsobom ukradnutia peňazí daňovým poplatníkom,” hovorí Blaho Uhlár. Štát, podľa Uhlára, nemá právo použiť také množstvo peňazí daňových poplatníkov. „Argumenty typu: Keď sa to už stavia toľko rokov a investovalo sa do toho toľko peňazí, tak to treba dostavať, neobstoja. Je to to isté, ako keby som povedal: Keď sa tu už 40 rokov budoval komunizmus, vyvraždilo sa množstvo ľudí, tak ho treba dobudovať. Tá budova bola drahá, je drahá a bude drahá. Nikto nemá právo žmýkať peniaze z tohto národa,” dodáva Uhlár. Riaditeľ Stoky takisto nesúhlasí s koncepciou štátnej kultúry, ako funguje u nás. „Je amorálna. Štát sa má starať o bezpečnosť, zahraničnú politiku. Kultúru v normálnom štáte robia občania. Prečo má daňový poplatník zaplatiť 1,7 miliardy?” pýta sa Uhlár. „To nie je národné divadlo, ale štátne. Kto je pri moci, tomu patrí.”
 

   Bude Slovensko veľkým Národným divadlom?

   Pri dostavbe novej budovy Národného divadla existuje ďalší problém. Čo s budovou starého divadla? Už teraz sa otvorene hovorí o nutnosti rekonštrukcie starej budovy. Nevie sa však, čo sa s ňou stane v prípade, keď dokončíme nové Národné divadlo. Premení sa Slovensko na jedno veľké národné divadlo? „Je potrebné, aby sa divadelníci vyjadrili. Môže to byť divadlo na hosťovanie. Nemám obavy o využitie budovy,” reagoval Milan Kňažko. Okrem samotnej dostavby treba počítať aj s prostriedkami na jeho fungovanie. Niektoré odhady hovoria až o 120 miliónoch ročne. Minister kultúry považuje takéto úvahy za bezpredmetné. Treba vraj rátať s tým, koľko peňazí sa získa prenájmom niektorých priestorov v novej budove.

   Severské krajiny si postavili Národné divadlo, až keď naň mali peniaze. Ak v akomkoľvek americkom meste poviete taxikárovi, aby vás zaviezol do Národného divadla, ostane na vás prekvapene pozerať. Jednoducho také niečo nepoznajú. Ak chcete, môžete argumentovať tým, že Američania nie sú národ. Stále tu však ostáva otázka, či je taká drahá budova vôbec nutná. 

PETER VRÁBEL

  Foto:  EMĺLIA MÚČKOVÁ (minister, repro z NČ) a CTIBOR BACHRATÝ (krčmár)
 

Materiál prevzatý bez dovolenia z Nového času 
257.Číslo, Pondelok, 8. November 1999, Internet edícia